Bu Yıl İkincisi Düzenlenen Küresel Yarışma Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri 2024’ün Kazananları Açıklandı

Creo tarafından kurulan ve Sony’nin sponsorluğunu üstlendiği, kısa filmlere yönelik yıllık büyük ödül programı, olağanüstü sinema yeteneklerinin gelişimi için bir kapı açıyor ve hikaye anlatımına özgün bir bakış açısı getiren film yapımcılarını destekliyor.

 

Başkan Justin Chadwick liderliğindeki alanında uzman jüri üyeleri tarafından seçilen Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri 2024’ün kazananları: Katie Blair (ABD, Kurgu), Olawunmi Hassan & Adaobi Samson (Nijerya, Kurgu Dışı), Solmund MacPherson (Kanada, Çevre), Kyle Novak (Çek Cumhuriyeti, Animasyon), Raheem Razak (Güney Afrika, Öğrenci) ve Cristian Daniel (Uruguay, Geleceğin Formatı).

 

Ödüllerin bir parçası olarak, bu yılın kazananları ve daha geniş bir final listesi, bu geceki ödül töreniyle sona eren bir hafta süren sektöre katılım programına katıldı. Türünün tek örneği olan bu ödül, film yapımcılarına meslektaşları ve alanındaki liderlerle bağlantı kurabilmeleri ve özel sahne arkası erişimleri elde edebilmeleri için paha biçilmez bir fırsat sunuyor. Program, Sony Pictures yöneticileri tarafından yönetilen atölye çalışmalarından oluşup önemli görüntü yönetmenlerinin açılış konuşmaları, gösterimler ve soru-cevap oturumlarından yetenek ajanslarıyla çalışma ve en yeni teknolojilerin kullanımı, animasyon, film müziği ve müzik hakları gibi çeşitli konuları kapsıyor. Buna ek olarak, altı kazanan nakit para ödülü ve Sony kamera ekipmanı kazanıyor.

 

Bu yılın kazananları, 148 ülke ve bölgeden 5.000’den fazla film yapımcısının altı kategoride sunduğu 8.400’den fazla film arasından: Kurgu, Kurgu Dışı, Çevre, Animasyon, Öğrenci ve Gelecek Formatı kategorileri arasında ve Sony Pictures Classics’in (Call Me By Your Name, The Father, Whiplash) Kurucu Ortakları ve Eş Başkanları Michael Barker ve Tom Bernard tarafından seçildi; Rob Hardy ASC, BSC, BAFTA ödüllü görüntü yönetmeni (Civil War, Mission: Impossible – Fallout, Ex-Machina); ve Kate Reid BSC, beğenilen İngiliz görüntü yönetmeni (Game of Thrones, Great Expectations, Silo), yaratıcı mükemmelliği ve anlatıma özgün yaklaşımları ödüllendirdi. Kazananlar, ünlü Avustralyalı film yapımcısı Unjoo Moon ve Emmy ödüllü görüntü yönetmeni Robert Primes ASC tarafından uzun bir listeden seçilerek kısa listeye kalan 30 film yapımcısı arasından belirlendi ve değerlendirme sürecinin her iki aşamasına da ödüllü yönetmen Justin Chadwick (Mandela: Long Walk to Freedom, The Other Boleyn Girl, Tulip Fever, Shardlake) başkanlık etti.

 

Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri jürisi, bu yılın kazanan ve kısa listeye kalan film yapımcıları hakkında açıklamada bulundu: “Bu yılki kazananlar sınırları ve kültürleri aşarak sektörümüzde iz bırakacak yaratıcı yeteneklerin küresel bir buluşması oldu. Kazananların her biri hikayelerine özgünlükle yaklaştı. Erozyona uğrayan bir toplumun habercisinden aile baskılarına gerçeküstü bir bakışa ve zamanda asılı kalmış animasyondan bir aşk hikayesine kadar bu film yapımcılarının yaratıcılığı ve dünyaya yeni bakış açıları bizi çok heyecanlandırdı. Kazananları ve bu yılın kısa listesini oluşturan 30 film yapımcısından daha geniş bir grubu büyük bir memnuniyetle kutluyor ve sinemada bir sonraki adımlarını atarken onları izlemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

 

Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri, başarılı geçen ikinci döneminin ardından 2025 baharında üçüncü kez geri dönecek ve başvuruları bu yıl içinde başlayacak.

 

2024 KAZANANLARI

 

KURGU

Kurgu yarışması, orijinal bir kurgusal hikaye veya olayı aktaran, anlatı odaklı başvuruları ödüllendiriyor. Kategori birincisi, Sony kamera ve lens kiti ile 5.000 ABD doları kazanıyor.

 

  • Katie Blair (ABD), Imogene – Imogene, 40’lı yaşlarında, bekâr, özgür ruhlu bir New Yorkludur ve geleneksel ailesi, bir donörü akşam yemeğine davet ederek onu hamile bırakmayı planlamaktadır.

 

KURGU DIŞI

Kurgu Dışı kategorisi, arşiv görüntüleri, belgesel görüntüleri, canlandırmalar ve animasyon içerebilen, ağırlıklı olarak gerçeklere dayalı içeriğe sahip kısa filmleri ödüllendiriyor.  Kategori birincisi, Sony kamera ve lens kiti ile 5.000 ABD doları kazanıyor.

 

  • Olawunmi Hassan & Adaobi Samson (Nijerya), Ìrún Dídì – Film, geleneksel Yoruba tekniklerinden modern yorumlara, kişisel bakım ve güçlenmenin kutsal bir ritüeli haline gelen zamansız saç örme sanatının evriminin izini sürüyor.

 

ÇEVRE 

Çevre kategorisi, gezegen için olumlu bir geleceği anlatan filmleri destekliyor ve yaratıcıların insanlar ve gezegen için refah ve barışı teşvik eden hikayelerini öne çıkarmak ve güçlendirmek için kurulan ve yıl boyunca süren küresel bir program olan Creators for the Planet’in bir parçası. Sony Pictures, Birleşmiş Milletler Vakfı ve Creo iş birliğiyle hayata geçirilen Creators for the Planet, fotoğraf ve film aracılığıyla insanları harekete geçirmeyi ve onlara ilham vermeyi amaçlıyor. Kategori birincisi Sony fotoğraf makinesi ve lens kiti ile 5.000 ABD doları (USD) kazanıyor.

 

  • Solmund MacPherson (Kanada), Wildmen of the Greater Toronto Area – Artan hayat pahalılığından bıkan bir grup Toronto vatandaşı, yasal olarak hayvan olmak için topluca kişiliklerinden vazgeçer.

 

ANİMASYON

Bu yılki yarışmada yeni olan Animasyon kategorisi, stop-motion, hareketli grafikler, bilgisayar animasyonu, film üzerine çizim, rotoskop ve deneysel animasyonun yanı sıra mevcut diğer teknikleri kullanan film yapımcılarını kapsıyor. Kategori birincisi, Sony kamera ve lens kiti ile 5.000 ABD doları kazanıyor.

 

  • Kyle Novak (Çek Cumhuriyeti), Ángulos de la Hora (Saat Açısı) – Uçuşları iptal edilen iki yabancı, yeni seyahat planı yaparken anonim bir buluşmayı kabul eder.

 

ÖĞRENCİ

Öğrenci kategorisi, dünya çapında kayıtlı bir kurumda lisans veya yüksek lisans düzeyinde bir film kursunda eğitim gören film yapımcılarını ödüllendiriyor. Kazanan kişi ve kurumu Sony kamera ekipmanı kazanıyor.

 

  • Raheem Razak (Güney Afrika), AFDA, Güney Afrika, Anguish – Zombi istilasına uğramış bir dünyada, fedakâr oğul Sam bir yandan zombi annesiyle ilgilenirken bir yandan da kıyametten sağ çıkmak zorundadır.

 

GELECEĞİN FORMATI

Geleceğin Formatı kategorisi, yeni nesil istekli film yapımcılarını destekliyor ve yalnızca akıllı telefonlarla çekilen 2 ila 5 dakika uzunluğundaki filmleri kabul ediyor. Kategori birincisi, bir dizi Sony kamera ekipmanı ve 2.500 ABD Doları (USD) kazanıyor.

 

  • Cristian Daniel (Uruguay), PARASOMNIA – Genç bir adam, karanlık bir koridordaki huzursuz edici varlığı keşfetmeye çalışır ve ileride neler olacağını bilmez.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir