Kripto düzenlemesinde sona gelindi. O işlem yasaklanacak

Uzun bir süredir üzerinde çalışmalar gerçekleştirilen kripto para düzenlemesiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Kripto paralar, ilk kez “gayri maddi varlıklar” olarak adlandırılacak. Amaç, işlemlerin şeffaf ve güvenilir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak.

Meclis’e bu hafta sunulacak yasa tasarısı ile uluslararası kuruluşların tanımlarına paralel olarak kripto varlıklarda geniş anlamda bir adlandırma yapılacak.

SPK’YA YETKİ VERİLECEK

İhraçlara ilişkin detayların belirlenmesi konusunda Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yetki verilecek. Alım-satım yapılan yerlerin lisanslanması ile denetimini SPK gerçekleştirecek.

TÜM İŞLEMLER TAKİP EDİLECEK

Finansal kuruluşlarına benzer olarak hizmet sağlayıcılarına asgari faaliyet şartları zorunlu hale getirilecek. Platformlarda yapılan tüm transfer işlemleri kayıt altında tutulacak ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından sağlanacak yeni düzenlemelerle uyum yükümlülüğü olacak.

Yurtdışı uygulamalara da bu kapsamda yasaklar ve sınırlamalar getirildi. Yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği hakkında ise ilke ve esaslar ikincil bir düzenleme ile yapılacak. Kanunla bu konuda SPK’ya yetki verilecek.

SİGORTA OLMAYACAK

Kripto varlık yatırımları riskli bulunduğu için alım satıma yönelik sigorta mekanizması oluşmayacak. Bu işlemler yatırımcı tazminatından muaf tutulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir