Yeniden Refah’lı başkan tek tek anlattı: 18 milyonluk usulsüzlük… Belediye maaşları futbolculara gitmiş

Yerel seçimler sona erdi ancak belediyelerle ilgili tartışmalar hala sürüyor. Son olarak Yozgat’ın Yeniden Refah Parti’li yeni belediye Başkanı Kazım Arslan, belediyenin bütçesinden Yozgat Bozokspor futbolcularına, seçimden 2 gün önce ‘ödüllendirme’ ödemesi yapıldığını ileri sürdü. Bu paranın işçi ve memur maaşları, ödenmesi gereken borçların kapatılması için toplandığını söyleyen Arslan, “Çok yanlış buluyorum. Ahlaki bir davranış olarak görmüyorum.” dedi.

Öte yandan ‘ödüllendirme’ ile ilgili yönetmeliğe değinen Arslan, “Türkiye çapında ne başarısı varsa, uluslararası alanda ne başarısı varsa belirlenen kriterlere göre ödenmesi lazım. Böyle bir durum da yok.” dedi. Paranın aktarılma usulünü de vurgulayan Arslan, “Paranın aktarılabilmesi için Meclis kararı lazım. Ortada bir Meclis kararı yok. Mali İşler Müdürlüğü’nün imzası olması lazım.” diye konuştu.

Paranın iadesini istediklerini ve savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Arslan şunları söyledi:

“Pazar günü seçim oldu. Seçimden 2 gün önce, cuma günü belediye bünyesinde gerçekleşen bir olayı sizlerle paylaşmam gerektiğine inanıyorum. Belediyenin birçok ödemesi gereken öncelikli borçları varken, mesela TEDAŞ’a borç ödenmesi gerekirken, mesela akaryakıt tedarik eden arkadaşımıza borç ödenmesi gerekirken, yine bazı taahhüt işlemlerini yapan müteahhit arkadaşlara borç ödenmesi gerekirken, yaklaşık 18 milyon lira tutarında mebla usulsüz bir şekilde Yozgat Bozokspor futbolcularına aktarılmış. Seçimden 2 gün önce 18 milyon lira usulsüz şekilde Yozgat Bozokspor futbolcularına ‘ödüllendirme’ adı altında aktarılmış. Bunu bir defa çok yanlış buluyorum. Ahlaki bir davranış olarak görmüyorum. 2 gün sonra seçim var, siz cuma günü belediyenin kasasında biriken parayı, borçları ödemek, işçi memur maaşlarını ödemek üzere toplanan parayı Bozokspor futbolcularına aktarıyorsunuz. Bunu ahlaki bulmam mümkün değil.

Başak bir şey daha var. Bu paranın aktarılma usulü yanlış. Çünkü böyle bir paranın aktarılabilmesi için Meclis kararı lazım. Ortada bir Meclis kararı yok. Mali İşler Müdürlüğü’nün imzası olması lazım, yok. Öyle bir ödeme yapılabilmesi için bunun ‘sporcu ödüllendirme yönetmeliği’ne uygun olması lazım. Kime ödeme yapılacaksa, ne kadar ödeme yapılacaksa, Türkiye çapında ne başarısı varsa, uluslararası alanda ne başarısı varsa belirlenen kriterlere göre ödenmesi lazım. Böyle bir durum da yok. 18 milyon lira 9 tane Bozoksporlu futbolcuya aktarılmış. Hem usulsüzlüktür, hepsi bir kenara ahlaki değildir. Belediyemizi sıkıntıya sokan bir davranıştır. Bunu sizlerle paylaşmam gerektiğine inandım.

Ne yapacağımız konusuna gelince… Gerekli talimatları verdik, belediye bütçesinde usulsüz şekilde aktarılan bu paranın belediyeye ihalesi için ilgili kişilere ve kulübe ihtar yazısı yazıyoruz. Bu paranın iadesini istiyoruz. İade edilmediği takdirde savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Onun hazırlıklarını da yaptık. İkisi birden yürüyecek. Halkın, milletin, işçinin, memurun, halkın olması gereken paranın takipçisi olacağız Yozgatlı hemşehrilerimimiz adına. Hiç kimse layüsel değildir, hiç kimse dokunulmaz değildir. Milletin parası, devletin imkanları, işçinin memurun hakkı üzerinde kimsenin böyle keyfi tasarrufa hakkı yoktur. Böyle ödüllendirme sistemi Türkiye’de yok. Sadece Yozgat Belediyesi’nde gördük biz bunu. Muhasebe müdürünün imzası olmadan sadece başkan yardımcılarının imzasıyla yapılan ödeme söz konusu ki bu tamamıyla usulsüzlük, keyfilik, zimmet suçunu da oluşturabilir. Ama tabii bunun kararını yargı mekanizmaları verecek. Halk adına takipçisi olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir